Zmiany dotyczące prawa jazdy.

Zmiany dotyczące prawa jazdy.

Nieuchronnie zbliżają się zmiany dotyczące prawa jazdy. Termin zmian to 4 czerwiec 2018 rok. By zacząć w starym systemie nie warto tracić więcej czasu. Czas udać się do odpowiedniej placówki i zapisać się już teraz na kurs prawo jazdy. Można czekać na zmiany i zdać w nowym systemie, może będzie to lepsze i bezpieczniejsze.

Przykładowe zmiany:

1. Okres próbny, inaczej okres ograniczeń.

Kursanci, które swoje prawo jazdy kategorii B odbiorą po 4 czerwca 2018 r., przez pierwsze dwa lata będą objęci tzw. okresem w próbnym. Co ich czeka? W tym okresie będą surowiej karani za łamanie zasad ruchu drogowego. I tak, jeżeli świeży kierowca popełni w tym czasie dwa wykroczenia, okres ten będzie mógł być wydłużony o kolejne dwa lata. Jeśli przewinień będzie trzy (lub jedno przestępstwo), wtedy starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdem. Czas obowiązywania okresu próbnego będzie liczył się od dnia, w którym kierowca odbierze dokument prawa jazdy.

2. Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne.

Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy kierowcy muszą przejść obowiązkowe szkolenia, za które zapłacą. Pierwsze z nich potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Będzie najprawdopodobniej kosztowało 100 zł. Drugie szkolenie, to część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Praktyczny kurs potrwa godzinę i będzie kosztował w granicach 200 zł.

3. Zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy.

Bardzo duże oburzenie wzbudza przepisów zakazujący podjęcia zawodowej działalności w charakterze kierowcy. Kierowca przez 8 miesięcy po odebraniu prawa jazdy ma obligatoryjny zakaz zawodowego kierowania. Nie może podjąć pracy związanej bezpośrednio z jazdą samochodem, ani też działalności gospodarczej polegającej na tym samym.

4. Dodatkowe limity prędkości.

Świeżych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały także bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości, tj. nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

5. Nie tylko dla niedoświadczonych.

Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał kierowców, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Dochodzą słuchy, iż kurs reedukacyjny ma trwać około 28 godzin i będzie kosztował w granicach 500 zł. Jeżeli w ciągu 5 lat od zakończenia kursu kierowca znów przekroczy 24 punkty, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 9 =