Prawo jazdy 2019

Nowe przepisy, które czekają nas w 2019 roku.

O zmianach w przepisach związanych z egzaminami na prawo jazdy mówi się już od dawna. Podobno nowa wersja ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już gotowa. Jeszcze tylko konsultacje społeczne z instruktorami nauki jazdy i egzaminatorami.

Wydaje się, że w końcu nowe przepisy zawitają do sejmu i senatu, a to może oznaczać, że jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe przepisy na temat egzaminów na prawo jazdy. Na razie jednak nie podano wielu szczegółów w jakim zakresie nastąpią zmiany przepisów.

Wiemy, iż jedna ze zmian ma dotyczyć bezpośrednio egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, którzy mają być zatrudniani przez wojewodów, a nie jak dotychczas przez WORD-y. Egzaminatorzy staną się pracownikami administracji rządowej, a więc pieniądze za egzaminy trafią do wojewodów a nie do WORD-ów. Skończą się podejrzenia o celowym oblewaniu kursantów po to, by wzmocnić finanse WORD-ów.

Drugą istotną zmianą to taka, że mimo popełnianych błędów egzamin nie będzie przerywany. Nawet w przypadku, gdy ma zakończyć się wynikiem negatywnym. Daje to możliwość egzaminowanemu przejście całego egzaminu, co znacznie zwiększy jego szanse przy następnym podejściu do egzaminu.

Jaki będzie kształt ustawy i jakie zmiany wejdą w życie dowiemy się pewnie jeszcze w tym roku. O tym, że zmiany są potrzebne od dawna alarmuje NIK oraz całe środowisko związane z ruchem drogowym. Mimo, że uzyskanie prawa jazdy w Polsce jest tak trudne, a nawet znacznie trudniejsze niż w większości krajów Unii, to jednak nie przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach.

Według statystyk średnia zdawalność w 2014 roku wynosiła w Polsce 34,5%, w Wielkiej Brytanii 47%, a w Niemczech 74%. Mimo tak trudnego egzaminu niestety to Polska ma największy wskaźnik zabitych na 100 wypadków drogowych. Porównując np. z Wielką Brytanią ten wskaźnik jest wyższy o ponad 9 razy. Miejmy nadzieję, że zmiany w przepisach wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo na naszych drogach.

One thought on “Prawo jazdy 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.