Kodeks drogowy – ciekawostki.

Kodeks drogowy – ciekawostki.

Statystyki pokazują, że w roku 2016 30% ofiar wypadków to piesi, poruszający się na drogach. Tak duży procent zmusza posłów do zaostrzenia przepisów. Przepisy mają dotyczą oczywiście kierowców.

W polskim kodeksie drogowym zapisano zakaz parkowania pod prąd. Jak się okazuje nikt go nie przestrzega. Nie chodzi o wjazd w jednokierunkową ulicę. Chodzi o to, że widząc miejsce parkingowe po lewej stronie jezdni, korzystamy z niego skwapliwie. Błąd. Jest to wykroczenie, gdyż stoimy niezgodnie z kierunkiem jazdy, czyli pod prąd.

Czasami kodeks drogowy może rozbawić. Gubernator Schwarzenegger, rozbawił mieszkańców Kalifornii – nie ma obowiązku jazdy w kasku na motocyklu pod warunkiem, że kierowca założył okulary przeciwsłoneczne albo zakaz skakania z jednego samochodu na drugi w czasie jazdy, chyba że auta nie jadą szybciej niż 65 mil na godzinę. Duński kodeks drogowy nakłada na kierowcę obowiązek dokładnego sprawdzenia pojazdu przed ruszeniem np. położenie się i sprawdzenie, czy pod autem nie schowało się dziecko.

W Polsce nie ma tymczasowego prawa jazdy. Zaświadczenie, które wydawane jest jako potwierdzenie posiadanych uprawnień, nie jest honorowane przy kontroli drogowej. W przypadku gdy zgubimy dokument, albo dopiero zdaliśmy egzamin i czekamy na jego wydanie, przy kontroli drogowej zostaniemy ukarani za jazdę bez dokumentu.

W kodeksie są określane reguły nakładające obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Nie sprecyzowano jednak tej zasady. Prawo nie mówi dokładnie, w jaki sposób i gdzie należy umieścić odblaski. Bardzo często jest więc tak, że pieszy ma je przyklejone z tyłu na plecaku, a z przodu nie ma żadnego i jest całkowicie niewidoczny.

Najbardziej popularne wykroczenia drogowe karane:
– jazda bez pasów bezpieczeństwa – 100zł,
– przewożenie dziecka w samochodzie bez fotelika – 150zł,
– jazda z telefonem komórkowym w dłoni – 200zł,
– wymuszenie pierwszeństwa przejazdu można spodziewać się 300zł na blankiecie oznaczonym jako „mandat karny kredytowany”,
– nieustąpienie pierwszeństwa tak zwanemu pojazdowi szynowemu – 250zł.

Solidny kurs na prawo jazdy, doświadczenie i znajomość przepisów i kodeksu drogowe dają spore szanse na duże bezpieczeństwo. Jeśli jesteś nowym kierowcom i nie czujesz się pewnie pójdź na jazdy doszkalające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.